Radnice byla postavena v roce 1904 pode návrhu Dominika Feye z Uherského Hradiště. Podnětem k této stavbě bylo mj. povýšení Napajedel na měsro v roce 1898. Budova radnice byla postavena v pseudorenesančním slohu.
K výzdobě budovy byli přizváni významní moravští umělci. Franta Uprka je autorem sochy sv. Jiří umístěné mezi okny v prvním poschodí.
Výzdobu ciferníku věžních hodin navrhl Jano Köhler. Bohatě je také vyzdoben interiér radnice.(bohaté vitráže oken, malba v zasedací síni, dřevěné obklady). Při konání velkých kulturních akcí, je zpřístupněna radniční věž k vyhlídkám na město (Svatováclavské slavnosti, Den otevřených památek, Dny evropského dědictví).
Jednou z významných památek je Hřebčín, který byl založen roku 1886 tehdejším majitelem panství Aristidem Baltazzi pro chov anglických plnokrevníků. V této dlouhé tradici chovu a šlechtění koní dnes Hřebčín pokračuje jako soukromá společnost. Hřebčín nabízí exkurze pro skupiny nad 15 osob, které se ovšem musí předem objednat. Lze tak učinit osobně v kanceláři hřebčína, telefonem na číslo 606 696 666 nebo přes internetové stránky www.napajedlastud.cz - internetová objednávka exkurzí. V rozlehlém areálu uvidíte kromě stájí budovaných v anglickém stylu, také výběhy s koňmi a pozoruhodnou stavbu, takzvanou rotundu, s pohřebištěm nejslavnějších plemeníků.
Více informací najdete zde.
Zámek Napajedla je výraznou dominantou města Napajedla, postaven byl v letech 1764 – 1769. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Zámek, jako pozdně barokní šlechtické sídlo, postavil židlochovický zednický mistr Antonín „Mates“ Slováček podle plánů brněnského architekta Františka Antonína Grimma, u kterého stavbu ve stylu francouzského baroka objednala Anna Marie z Rottalu, provdaná za Quidobalda z Ditrichsteina. Zámek Napajedla je elegantní, jednoduchá volně stojící dvoukřídlá budova ve tvaru písmene „U“, kde ve třech podlažích, mimo pokojů služebných a příslušenství, bylo přes 50 obytných místností. Dominantou zámku je zcela jistě nádherný kruhový zrcadlový sál, který sloužil především pro přijímání návštěv na zámku či k tančení při slavnostních příležitostech. Dále je zde salonek holandských mistrů, barokní salonek, rozlehlá zámecká jídelna a celá řada dalších zajímavých prostor. Reprezentativní zámecká budova monumentalizovaná svou polohou představuje nepochybnou kvalitu z hlediska dějin moravské barokní architektury a představuje svébytný vklad do evropských uměleckých proudů poslední třetiny 18. století. Zajímavou kapitolou historie zámku je i jeho koupě firmou Baťa ve třicátých letech 20. století. Zámek je obklopen desetihektarovým parkem z větší části v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a romantickým rybníčkem s lekníny uprostřed parku.
Zámek je v současné době v soukromém vlastnictví.
Více informací najdete zde.
Podle tradice stál původní ještě gotický kostel stejného zasvěcení uprostřed náměstí. Nahradila jej chrámová stavba ve stylu pozdního baroka. Kostel svatého Bartoloměje v Napajedlích byl vystavěn v letech 1710-1712. Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství Adam Jáchym z Rotalu. Vysvěcen byl kostel až v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem. Kostel nebyl první církevní stavbou ve městě, původní kostel sv. Bartoloměje stával hned vedle napajedelské fary, poblíž tržiště a radnice. Kostel ale nevyhovoval kapacitou a proto byl zbourán a vystavěn byl nový kostel nesoucí stejný název jako ten minulý, kostel svatého Bartoloměje. Nejstaršími památkami v kostele jsou dva renesanční náhrobky Bedřicha a Bartoloměje ze Žerotína zasazené ve zdi po stranách hlavního vchodu, které byly přeneseny ze starého kostela. Další náhrobky jsou vsazeny v podlaze pod novodobou dlažbou, z části zakryty lavicemi. V první třetině pravé části kostelní lodi je vchod do krypty, v současné době nepřístupné, kam byly údajně přeneseny ze starého kostela ostatky sedmi pánů ze Žerotína a dvou Vartemberků.
Dnes jsou kostel s farou místem setkávání při nejrůznějších příležitostech jako modlitební setkání u hrobu Anny Zelíkové, pletení velikonoční pomlázky nebo třeba Živý betlém se zpíváním koled. Více informací najdete zde.
V roce 1876 byl postaven řeholní dům, který byl později přebudován na objekt klášterních škol. Původní pseudogotický ráz stavby byl zničen pozdějšími úpravami, kterými trpěl i interiér. V klášterní kapli se dochovaly nástěnné malby a část freskové výzdoby, jejichž autorem je Jano Köhler. Téměř po celou svou historickou dobu klášter sloužil ke vzdělávacím účelům.
V tzv. Novém Klášteře nyní sídlí Informační centrum Napajedla, Muzeum Napajedla, Klub kultury p. o., Knihovna Boženy Benešové, Kavárna Café Klášter a Základní umělecká škola Rudolfa Firkušného.